reklama

Sedem dôvodov prečo 17. november 1989 nebol deň víťazstva

Iná je pravda kapitátu, iná je pravda chudoby! Aj v hodnotení či bol alebo nebol sedemnásty november deň víťazstva pospolitého ľudu, alebo deň zrady úzkej skupiny vysokých komunistických pohlavárov, je potrebné sa pozerať minimálne z dvoch ak nie z troch uhľov pohľadu. Na strane prvej je to uhoľ pohľadu tých, ktorí získali, novodobí kapitalisti, a z pohľadu tých, ktorí stratili, novodobí bezdomovci. Na strane druhej je tu nový uhoľ pohľadu, uhol pohľadu novej generácie, ktorej pribudlo 24 rokov na živote.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)

Prvý dôvod: Nezamestnanosť a chudoba. Za socializmu bolo nemožné aby bol niekto bez práce a žil v chudobe. Povinnosť pracovať bola daná v zmysle zákona a kto si dovolil nepracovať bol stíhaný za príživnictvo. Dnes oficiálna štatistika hovorí, že vyše polovica populácie žije na hranici životného minima. Objavil sa nový fenomén bezdomovcov, ktorých vídíme v každom meste, dedine alebo na cestách či necestách. Taká je pravda chudoby.

Druhý dôvod: Neprimerané obohatenie jedných na úkor druhých. Za socializmu nebolo možné aby niekto zarábal špekulatívnym spôsobom, tým, že niečo lacno kúpi a drahši predá. Bol by stíhaní z trestného činu špekulácie. Dnes je situácia taká, že čestný člověk je na smiech tým čo zarábajú špekuláciou. Bohatí sú najmä tí, ktorí vôbec nepridávajú hodnoty do spoločnosti ale len rozmnožujú peniaze prostredníctvom špeklácie. Samozrejme pravda kapitálu je iná, veď je sloboda a každý môže podnikať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tretí dôvod: Nevymožiteľnosť práva. Za socializmu bolo právo vymožiteľné, lebo nebolo dovolené špekulovať, teda vytvárať čierne peniaze. Dnes vďaka čiernym peniazom sa dá kúpiť všetko. Kauza Gorila odkyrla, že špekulanti v igelitke nosili provízie za špekulácie v miliónoch. V súdnych sporoch ako povedal súdruh Fico, vyhráva ten, kto má viac peňazí, lebo si vie zaplatiť lepšieho advokáta. V preklade to znamená, že vyhráva ten, kto dá viac.

Štvrtý dôvod: Korupcia a právo silnejšieho. Za socializmu sa považovalo za korupciu, keď niekto doniesol na úrady flašku vína, či bonbonieru, aby urýchlil svoje podanie. Dnešná korupcia to nie je len úplatok štátnemu zamestnancovi, ale to je systém riadenia štátu. Korupciu tu máme preto, aby špekulanti boli chránení, aby čestní a statoční ľudia boli len otrokmi systému, ktorý bojuje proti vlastnám občanom. Samozrejme navonok sa všetko tvári, že korupcia je len malé zlo trhového hospodárenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Piaty dôvod: Neistota a strach. Za socializmu nikto netrpel neistotou a strachom, že sa prepadne do chudoby a bezdomovestvo to bol absolútne neznámy pojem. Dnes sa podarilo vďaka masmédiam udržiavať slušných ľudí v neistote a strachu zo straty zamestnania. Veď kto by sa chcel prepadnúť do bezdomovstva. Verejnoprávna televízia nemá vo svojej programovej štruktúre také relácie aké majú švajčiari, či rakúšania napríklad „Aréna“ či „Občianský advokát“. Aj tu platí pravda kapitálu, vraj nie je tak zle aby takéto relácie vznikli.

Šiesty dôvod: Rodina je v rozklade. Za socializmu bolo takmer nemožné, aby sa rodiny rozpadali z dôvodov, že jeden z manželov zarobí viac ako ten druhý. A bolo nemysliteľné aby jeden z rodičov ukradol maloleté dieťtomu druhému len z dôvodov rozdielu v zárobkoch. Jednoducho preto, že sme všetci rovnko slabo zarábali. Dnes hlavným dôvodovm rozvodov je nepomer v príjmoch manželov a únos maloletých detí má ten istý základ – nepomer v príjmoch. Dnešná opatrovateľka v Rakúsku donesie vyše 1.000 euro za dva týždne kým najnižší dôchdok podľa Eurostatu a vyhlásenia riaditeľa sociálnej poisťovne je len 120 euro, ktorí poberá až 40% súčasných dôchodcov. Preto deti zanevreli na svojích rodičov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Siedmy dôvod: Rozumné a logické vysvetlenie. Tí skôr narodení vedia, že poraziť socializmus vojenskou silou si netrúfali ani tí najodvážnejší generáli „západu“. A je nemysliteľné aby bola náhoda, že vo všetkých satelitných krajinách ZSSR v takmer rovnakom čase sa uskutočnil prevrat systému, ktorý bol chránený nielen silou vojsk Varšavskej zmluvy alej aj políciou a ľudovými milíciami. Vyše 24 rokov od rozpadu Čes-Slovenska už väčšina vie, že to nebola vôľa ľudu, tej pospolitej rovnako chudobnej väčšiny, ale vôľa tých, ktorí boli dobre informovaní o tom, že ak to dovolia, budú im padať peniažky takpovediac z neba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto podporujem a budem podporovať "Zmenu" v tom, že je načase aby sme si do funkcie prezidenta, ktorého volíme priamo, zvolili občianského kandidáta a nie politickú „Gorilu“, Tu je jedná zaujímavá linka, kto súhlasí s vyššie uvedenými úvahami, tak naberte občianskú statočnosť a podporte zmenu k lepšiemu.

http://www.peticie.com/peticiaobcianskehokandidatajanamolnara

Tento pán bojuje za svoje práva už vyše 24 rokov, za posledných 7 rokov vyrobil a umiestnil na internet vyše 70 diskusných relácii o trvalo udržateľnom rozvoji, pozri www.koloseo.info a jeho autorský seriál s občianskými aktivistami na otázky okolo 17. novembra vysoko hodnotia aj občianskí aktivisti za priamu demokraciu. Tu je linka na konečný zostrih názorov a stanovísk z úst aj iných opozičných hlasov.

http://www.youtube.com/watch?v=4Zoq0aczY0I

Filip Adamik

Filip Adamik

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som za kompromisy alle ak treba aj za radikálne riešenia kde dohoda nie je možná. Zoznam autorových rubrík:  Politika a spoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu