Petícia za lepšie Slovensko - pre koho lepšie?

Autor: Filip Adamik | 22.3.2012 o 11:31 | (upravené 22.3.2012 o 15:41) Karma článku: 3,64 | Prečítané:  736x

Kauza Gorila priniesla nielen odhalenie nedemokratických praktík a zneužitie tajných služieb v prospech finančných žralokov a politickej partokracie, ale odhalila aj nedostatky samotných základoch demokracie. Z týchto dôvodov sa zrodila Petícia za lepšie Slovensko. Pre koho bude táto petícia lepšia sa pokúsim týmto blogom objasniť.

Petícia obsahuje niekoľko otázok, mimo iného aj pokus o zavedenie primej demokracie prostredníctvom sfunkčnenia referenda. Prvá otázka sa týka zrušenia imunity poslancom. Myslím si, že táto otázka vôbec nepatrí medzi otázky verejného záujmu, je to otázka politická nie občianská, ktorá patrí do parlamentu. Druhá otázka je na prijatie balíka protikorupčných opatrení, veď toto nám sľubuje každá vláda, navyše táto otázka podľa mňa neprejde, nakoľko je nejasná a nezrozumiteľná. Aký balíček? Podľa Ústavy SR musia byť otázky jasné, zrozumiteľné a vykonateľné.

No a teraz posledná otázka, ktorá hovorí o sfunkčnení referenda. Jedná sa o tri základne požiadavky: 1. Znížiť kvôrum z pôvodných 350 tisíc podpisov pod petíciu na 150 tisíc, čo už nie je švajčiarský vzor, lebo vo Švajčiarsku je len jedno percento, to znamená na Slovenské pomery 43 tisíc. 2. Odstránenie kvôra potrebné na platnosť referenda, to je v poriadku. 3. Aby platnosť tohoto referenda malo silu ústvneho zákona, to by bolo tiež v poriadku, keby? Podľa môjho názoru túto otázku prezident nemôže vôbec vyhlásiť práve z dôvodov, že je v rozpore s Ústavou SR čl. 93 ods. 3, ktorý jasne hovorí, ktoré otázky nie sú prípustné. Referendum podľa Ústavy SR patrí medzi základne práva a práve tento článok ústavy hovorí "predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet". Z tohoto dôvodu aj keby prezident akokoľvek chcel, nemôže túto otázku zaradiť do referenda, konal by protiústavne.

Teda aký je záver? Na petícií ostane len jedná jediná otázka a to prvá, ktorou občania žiadajú o zrušenie poslaneckej imunity. Druhá otázka neprejde, lebo je nejasná a neručitá a tretia má ústavnu zábranu. No a prvú otázku zmetú zo stola samotní poslanci, nakoľko táto otázka je na pretrase už niekoľko rokov. Neznesú takú hanbu, aby ich občania zbavili imunity. Stačí pred vypísaním referenda aby sa poslanci dohodli a je po referende. Celá námaha pri zozbieraní 350 tisíc podpisov bola márna a bezvýznamná. Občania budú znechutení na ďalších 20 rokov. A toto bol aj je cieľom organizátorov tejto pofidernej petície.

Takže pre koho je táto petícia dobrá? Napokon Fico sám bude iniciovať zrušenie imunity poslancov cez parlament a celú slávu zožne on sám a jeho SMER - sociálna demokracia, ďalšie farizejstvo "postkomunistickej" ideológie. To chceme občania!

 

Dovolte aby som Vás na záver informoval prečo sú tu aj iné dôvody, pri surfovaní na internete som objavil zaujímavú reláciu v ktorej sa aktívni občania rozprávajú a porovnávajú túto petíciu so švajčiarskou primou demokraciou. Ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite si priloženú linku na videoreáciu KONTRA. http://youtu.be/FILL8ovUwE0 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?